Mikuláš

Neklamným znamením toho, že se pomalu blíží Vánoce a konec roku je Mikulášská nadílka, která se v českých zemích objevila už ve 14. století. Svatého Mikuláše, který je představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem doprovází andělé a čerti. Anděl má většinou košík, kde je pro děti za odměnu nachystaná nadílka. Většinou je to ovoce, sladkosti, adventní kalendář nebo nějaká malá hračka. Pro výstrahu je v nadílce skoro vždy také brambora nebo uhlí od čerta. A čerti,… ti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. A tato skupina navštívila i naši školu. Děti dostaly nadílku, a…. počty žáků v jednotlivých třídách zůstaly zachovány, ale… S čerty nejsou žerty (a to nejen v českých pohádkách…)